Ardbeg

Historia wytwarzania Ardbeg’a na słynącej z czystych jezior i odwiecznych torfowisk wyspie Islay sięga 1815 roku, gdy John MacDougall, potomek jednego z legendarnych szkockich klanów, uzyskał licencję i otworzył destylarnię na swej ziemi na południowym brzegu Islay, kamienistej, chłostanej morskimi wiatrami wyspy u zachodniego wybrzeża Szkocji.

Ardbeg
Szkocja
Islay

Ardbeg

Nielegalnie destylowano tu przynajmniej od 1794 roku. Ardbeg to najbardziej torfowa, dymna i złożona szkocka whisky o zdecydowanym, bezkompromisowym charakterze, pełna mocy a jednocześnie najbardziej harmonijna ze wszystkich Islay Malts

Ardbeg został nazwany przez koneserów whisky „tak bliskim doskonałości, jak nie ma to znaczenia”. Dowód na to, że Ardbeg naprawdę zasługuje na swoją niesamowitą reputację. To whisky uwielbiana na całym świecie. Sześć różnych rodzajów whisky Ardbeg zdobyło prestiżowe tytuły, w tym Światową Whisky Roku, Szkocką Whisky Roku i Najlepszy Na Świecie Single Malt. Mała, odległa szkocka wyspa Islay (wymawiane „eye-lah”) to antyczna kraina. Dzikie i nieokiełznane miejsce, gdzie celtyccy mnisi znaleźli schronienie przed najazdami Normanów, a pierwsi gorzelnicy przemycali swoje nielegalne „aquavitae” w surowej skalistej zatoce Ardbeg.

Obfitość miękkiej wody, żyzna gleba i hektary cennego torfu sprawiają, że wyspa ta jest miejscem pielgrzymek wyznawców whisky single malt. I nie bardziej niż nasza własna Ardbeg, bez wątpienia największa destylarnia na Ziemi.Od ponad 200 lat Ardbeg jest produkowany na Islay. Niektórzy podróżują do Ardbeg krętą drogą z Port Ellen. Inni kierują się swoim nosem, swoim przeznaczeniem lub radą dobrego przyjaciela.

Ardbeg Wee Beastie
Torfowa
,
Szkocka
Whisky
Ardbeg 10yo
Torfowa
,
Szkocka
Whisky
Ardbeg AN OA
Torfowa
,
Szkocka
Whisky
Ardbeg Uigeadal
Torfowa
,
Szkocka
Whisky
Ardbeg Corryvreckan
Torfowa
,
Szkocka
Whisky

Inni producenci