Glenmorangie

Kiedy w 1843 roku William Matheson z Tain w szkockich Highlands zakupił dla swej destylarni najwyższe alembiki w Szkocji, wielu mogło uznać to za śmiałą ekstrawagancję.Unikalne alembiki miały aż 5 metrów i 14 centymetrów wysokości, choć dobrą whisky dało się destylować i w o połowę niższych.

Glenmorangie
Szkocja
Highlands

Glenmorangie

Ale gdy wreszcie najlotniejszy, najbardziej wyrafinowany opar z samego szczytu alembików, po latach dojrzewania w dębowych beczkach, ujrzał światło dzienne w szklankach tradycyjnie sceptycznych Szkotów, sens idei Mathesona stał się jasny. Efektem okazała się najbardziej wyrafinowana i złożona whisky, jaką znał świat. Szkocja pokochała whisky Glenmorangie.

Whisky Mathesona została nazwana na cześć spokojnej krainy, którą kochał. W języku gaelickim, starożytnym języku Szkocji, „Glenmorangie” oznacza „Dolinę Spokoju”. Ze względu na sposób produkcji każda whisky jest nierozerwalnie związana z ziemią, ale Glenmorangie jest być może zakorzeniona głębiej niż jakakolwiek inna, ściśle wpleciona w długą, bogatą historię rodzinnego Ross-shire.

Prawie dwa stulecia później whisky przeszła długą drogę. Od wynalezienia legendarnej Glenmorangie Original po pionierskie zaawansowane techniki zarządzania beczkami, nieustannie przesuwają granice tego, co jest możliwe w produkcji whisky. Być może ich najbardziej znaną innowacją są strzeliste miedziane alembiki, które są najwyższe w Szkocji i mają 5,14 m (taki sam wzrost jak żyrafa!), tworząc delikatniejszy alkohol, gotowy do eksperymentów.

Glenmorangie X
Single Malt
,
Szkocka
Whisky
Glenmorangie Original 10yo
Single Malt
,
Szkocka
Whisky
Glenmorangie Lasanta 12yo
Single Malt
,
Szkocka
Whisky
Glenmorangie Quinta Ruban 14yo
Single Malt
,
Szkocka
Whisky
Glenmorangie Nectar D'Or
Single Malt
,
Szkocka
Whisky
Glenmorangie Original 18yo
Single Malt
,
Szkocka
Whisky
Glenmorangie Signet
Single Malt
,
Szkocka
Whisky

Inni producenci