Dalmore

Dalmore to destylarnia single malt whisky, zlokalizowana w malowniczym mieście Alness w Szkocji, niedaleko Inverness, w regionie Highlands. Położona na zalesionym zboczu góry, oferuje panoramiczny widok na malowniczą zatokę Cromarty Firth i wyspę Black Isle. Nazwa destylarni, "Dalmore", tłumaczy się jako "zielona łąka".

Dalmore
Szkocja
Highlands

Dalmore

Wybór lokalizacji destylarni w roku 1839 nie był przypadkowy. Rzeka Alness pełniła funkcję zarówno środka transportu dla whisky, jak i źródła wody do produkcji (Dalmore posiada wyłączne prawo do korzystania z wody z Alness).

W 1867 roku destylarnię nabył klan Mackenzie, który do dziś pełni istotną rolę w zarządzie przedsiębiorstwa. Dzięki nim symbolizuje ją głowa jelenia. Legenda głosi, że w 1263 roku członek klanu Mackenzie uratował króla Aleksandra III przed atakiem dzikiego jelenia, przebijając go włócznią. W dowód wdzięczności król pozwolił umieścić głowę jelenia w herbie klanu.

Podczas pierwszej wojny światowej destylarnia została przejęta przez amerykańską armię, która rozpoczęła tam produkcję... min morskich. Na szczęście po wojnie budynki wraz z wyposażeniem wróciły do prawowitych właścicieli w doskonałym stanie, zachowując m.in. alembik z roku 1874 o charakterystycznym, pękatym kształcie i krótkiej szyjce. W 1960 roku rodzina Mackenzie przyczyniła się do fuzji z firmą Whyte and Mackay.

Dalmore 12yo
Single Malt
,
Szkocka
Whisky
Dalmore Port Wood
Single Malt
,
Szkocka
Whisky
Dalmore 15yo
Single Malt
,
Szkocka
Whisky
Dalmore Cigar Malt
Single Malt
,
Szkocka
Whisky
Dalmore 18yo
Single Malt
,
Szkocka
Whisky
Dalmore King Alexander III
Single Malt
,
Szkocka
Whisky
Dalmore 25yo
Single Malt
,
Szkocka
Whisky

Inni producenci